Akupunktura je produžena ruka moderne medicine jer ima mnogo bolesti koje se savremenim metodama ne mogu izlečiti. To su, na prvom mestu, alergije, poremećaji imuniteta, bronhitis, bronhijalna astma, glavobolje, migrene, išijalgije i drugi bolni poremećaji.

Akupunktura je veoma efikasna i u domenu ginekologije, naročito kada je reč o bolnim menstruacijama i poremećajima nastalim usled hormonskog disbalansa, dok kod dece pomaže u sprečavanju noćnog mokrenja.

U psihijatriji je pokazala odlične rezultate u lečenju teških psihoza i neuroza.

Akupunktura se, primenjuje i u hirurgiji, posebno kao anestezija za bolesnike koji ne mogu da se podvrgnu klasičnoj anesteziji.

Tradicionalna metoda lečenja koja istovremeno utiče na fizičko i psihičko zdravlje čoveka.

Akupunktura umanjuje osećaj bola, opušta mišiće, popravlja cirkulaciju, disanje, reguliše apetit, varenje, nivo hormona, deluje smirujuće i antidepresivno.

Jedan od jako bitnih efekata je povečanje imuniteta, odnosno psihićke i fizičke otpornosti u celini.

Akupunktura se izvodi stimulacijom bioaktivnih tačaka na koži tela. Obično se stimuliše desetak akupunkturnih taćaka, a njihov izbor zavisi od stanja koje se tretira.

Trajanje lečenja, učestalost i broj tretmana mođe biti različit u zavisnosti od vrste oboljenja, dužine trajanja i jačine tegoba.

Najčešće se terapijski proces  sprovodi u vidu serije od 10 tretmana. Tretmani mogu da se rade svakodnevno, dva ili tri puta nedeljno, a izuzetno i više puta dnevno.

Za svakog pacijenta ponaosob se određuje individualan režim lečenja.

Akupunktura se primenjuje samostalno ili kao dopunska metoda savremenoj medicini, bezbolna je i bez neželjenih efekata. U specijalističkoj ordinaciji pored klasične akupunkture iglicama, primenjuje SE i akupunktura laserom, magnetima i MRT.

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) 1979. godine, preporučila je više od 50 bolesti za lečenje akupunkturom, a akupunkturnu iglu je 1996. američka organizacija Food and Drug Administration (FDA) preporučila kao siguran medicinski instrument.

Indikacije za akupunkturu su pre svega bolesti koštano-mišićnog sistema i to prvenstveno akutna stanja: povrede mekog tkiva, mišićni spazmi, iščašenja.

Kod hroničnih bolesti koštano-mišićnog sistema, akupunktura se primenjuje uz ostale terapije: fizikalnu terapiju, blokade i dr. Uz bolesti koštano-mišićnog sistema, akupunktura se danas sa uspehom koristi kod respiratornih, gastrointestinalnih, ginekoloških, genitourinarnih, neuroloških bolesti. Dokazano delovanje akupunktura ima kod nuspojava hemoterapije, postoperativnih bolova, osteoartritisa, mučnina i povraćanja u trudnoći.

World Health Organization (WHO, 1979.)

Svetska zdravstvena organizacija je 1979.g. priznala je akupunkturu kao metodu lečenja i sastavila listu (bazirana je na kliničkom iskustvu) bolesti koje se uspješno tretiraju tom metodom-npr.:

1. gornji respiratorni putevi:
 
- akutna upala sinusa
(sinusitis)
- akutna upala sluznice nosa
(rinitis)
- obična prehlada
- akutna upala krajnika
(tonzilitis)
2. respiratorni sistem:

- akutni bronhitis
- astma
3. oko:

- akutna upala spojnice oka (konjunktivitis)
- centralni retinitis
- dečija kratkovidnost (miopia)
- nekomplikovana katarakta

 

4. usta:


- zubobolja
- bol nakon vađenja zuba
- upala desni (gingivitis)
- akutna upala ždrela (faringitis)
- hronična upala ždrela (faringitis)

 

5. digestivni trakt:


- spazam jednjaka
- štucanje
- gastritis
- akutni ulkus (čir) duodenuma
- hronični ulkus duodenuma
- akutni kolitis
- hronični kolitis
- akutna bacilarna dizenterija
- konstipacija (zatvor)
- dijareja (proliv)
- paralitički ileus

 

6. neuromišićni sistem:
 

- glavobolje/migrene
- neuralgija n. trigeminusa
- paraliza n.facijalisa
- pareza nakon moždanog udara
- periferna neuropatija
- poliomijelitis
- Menierova bolest
- neurogena bešika
- interkostalna neuralgija
- cervikobrahijalni sindrom
- išijas (lumbosakralni sindrom)
- smrznuto rame
- "teniski" lakat
- bol lumbosakralnog područja
- osteoartritis

Naučno je dokazano da akupunktura:

- podstiče cirkulaciju krvi u ciljnim organima

- odstranjuje ili ublažava bol

- smanjuje mišićnu napetost i samim tim redukuje ukočenost i grčeve

- deluje kod akutnih i hroničnih zapaljenja uključujući reumu i alergije

- podstiče rad imunog sistema i odbrambenu moćorganizma

- bori se protiv funkcionalnih poremećaja oslabljenih organa

- deluje sedativno, harmonizuje rad nervnog sistema

Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije postoji širok spektar poremećaja i bolesti koji se veoma uspešno tretiraju akupunkturom.

  • periartritis ramena
  • sportske povrede
  • kontrakture i ankiloza zglobova
  • reumatski artritis 
  • tenosinovitis
  • neuralgije
  • stres
  • kronični umor
  • hipertenzija i hipotenzija
  • neplodnost
  • neuredne menstruacije
  • dismenoreja i popratne tegobe
  • kozmetički tretmani (bore, celulit) 
  • Paralisis N. facialis (paraliza lica)
  • Neuralgia ischiadicusa (išijalgija)
  • lumbalni bol
  • bol u ramenu
  • bol u laktu
  • Tarticollis (ušinut vrat)
  • Neuralgia N. trigemini
  • apopleksija (izliv krvi u mozak).

Naši pacijenti najčešće pate od hroničnih glavobolja, migrene, hroničnog zapaljenja sinusa i zapušenosti nosa, nesanice, bolova u vratu, leđima, slabinskom delu kičme, kolenima, išijasa, problema u sistemu organa za varenje (nadutost stomaka, hronični zatvor, otežano varenje) hroničnih vrtoglavica i zujanja u ušima, menstrualnih tegoba i tegoba u klimakterijumu, hroničnog zapaljenja mokraćne bešike ...

Akupunktura predstavlja uspešnu podršku pri odvikavanju od pušenja (sedativno dejstvo) i skidanju kilaže (sedativno dejstvo, smanjuje osećaj gladi).

Uznapredovali procesi koji oštećuju strukturu tkiva i organa ne mogu se lečiti akupunkturom, ali se mogu ublažiti prateći simptomi.

Indikacije za akupunkturu i laser-akupunkturu su pre svega bolesti neuro-mišićnog i koštano-zglobnog sistema, kako akutna tako i hronična bolna stanja:

  • bol u vratu sa ili bez širenja u ruke (cervikalni sindrom, cervikobrahijalni sindrom)
  • bol u slabinsko-krsnoj regiji (lumbalni sindrom, išijas)
  • bol u zglobovima (osteoartritis, artroze)
  • smrznuto rame
  • “teniski” lakat
  • fibromialgija
  • polineuropatije
  • neuralgija n.trigeminusa
  • glavobolja

Osim bolesti neuro-mišićnog i koštano-zglobnog sistema, akupunktura se danas sa uspehom koristi kod respiratornih, gastrointestinalnih i ginekoloških bolesti.

Ogroman značaj akupunkture je u prevenciji bolesti, tako da se akupunktura preporučuje i zdravim ljudima radi očuvanja zdravlja i vitalnosti.

Paralisis N. facialis je oduzetost lica kao posledica različitih etiologija od koji su najglavniji uticaji hladnoće, pre svega vetra i promaje, što dovodi do otoka facijalisa i oduzetosti lica. Bolest se manifestuje kao periferna i centralna oduzetost, Belova paraliza i kozmetička paraliza. Klinička slika pokazuje da bolesnik ne može da nabere čelo, oko mu je otvoreno i ne može da pokrene kapak, usta su mu iskrivljena prema zdravoj strani, ne može da zviždi, da naduva obraze, otežano guta i hrana mu zapada za desni, nazolabijalna brazda je plića ili zbrisana tako da mu lice izgleda kao maska. Ako bolest duže potraje može da se javi atrofija mišića oka, koja dovodi do njegovog trajnog oštećenja. Oduzetost donjeg dela lica ukazuje na postojanje centralne paralize facijalisa koja je posledica cerebrovaskularnih oboljenja ripe svega krvavljenja u mozgu ili tumora.

U lečenju koriste se tačke: /GB. 14/; /Sci. 5/; /St. 2, 14 ili 4/; /L.I. 4/; /Sci. 23/. Terapija traje 20 dana, svakog dana po jedna seansa .Posle određene pauze terapija se ponavlja.

Neuralgia ischiadicusa (išijalgija) javlja se kada je nervus ischiadicus napadnut raznim etiološkim faktorima. Najčešći simptom je bol duž živca od krstnog dela do prstiju stopala, koji se pojačava pri hodu, dužem stajanju i prinudnom položaju tela. Uzroci ove bolesti su oboljenje kičme, odnosno pršljenova lumbalnog dela, kao što su spondiloza ili diskopatija.

U lečnju koriste se sledeće tačke: /U.B. 54.37.25/; /GBO. 34. 39/; /cV. 57/; /Extra. 21/. Terapija traje deset dana po jedna seansa .

Lumbalni bol se javlja kao bol koji prati ograničena pokretljivost u krstima. Bol se pojačava pri pokretanju krstnog dela tela, pri čemu je jako izražena lokalna osetljivost. Uzrok bola u krstima može biti uganuće u krstima, povreda, reuma… Ova bolest je dosta česta i obolelima pravi velike probleme.

U lečenju koriste se sledeće tačke: /UB.23/; /UB.40/; /Extra.21/; / S.L6/. Terapija traje 10 dana, svakog dana po jedna seansa.

Bol u ramenu je dosta česta bolest i posledica je iščašenja ili uganuća, ili pak, perifernog zapaljenja ramenog zgloba. Bol može biti toliko jak da blokira pokret u ramenu pa se ova pojava još naziva i „smrznuto rame“.

U lečenju koriste se sledeće tačke: /St. 38/; /UB.57/; /L.L15/; /L.L11/; /GB.34/. Terapija traje 10 dana, svakog dana po jedna seansa .

Bol u laktu je takođe dosta česta pojava čiji je uzrok zapaljenjski proces u predelu lakta (lakat tenisera). Glavni simptomi su bol i preosetljivost pri pokretu ili rotaciji ruke. Česta pojava kod ove bolesti je i oštećenje mekog tkiva zgloba lakta.

U lečenju se koriste sledeće tačke: /L.L11/; /L.L1/; /L.L12/; /G.B.34/. Terapija traje 10 dana, svakog dana po jedna seansa .

Torticollis (ušinut vrat) je oboljenje kao posledica nepravilnog držanja glave pri spavanju, ali može biti i posledica lokalne prehlade. Simptomi ove bolesti su jednostrani bol u vratu i otežano kretanje vrata.
U lečenju koriste se sledeće tačke: /GB.20/; /GB.30/; /S.L6/. Terapija traje 10 dana, svakog dana po jedna seansa .

Zubobolja uglavnom nastaje zbog zapaljenja pulpe i mesta oko zubne krune. Prati je uporan bol zuba, od tištanja do neizdržvog bola koji ne prestaje.
U lečenju koriste se sledeće tačke: /St.6/; /L.L4/; /St.44/; /St.7/; /K.Z/; /cV.23/. Terapija traje pet minuta, posle čega nestaje bol.

Bronhitis mogu prouzrokovati virusi i bakterije, ali do ovog oboljenja može doći i zbog štetnog dejstva toksičnih isparenja, duvanskog dima i prašine. Bronhitis se deli na akutni i hronični.

Akutni bronhitis počinje infekcijom gornjih disajnih puteva. Početni simptomi su mu suv kašalj koji kasnije postaje sve oštriji. U početnoj fazi ispljuvak je oskudan, a kasnije je obilan, pa čak i gnojav.

Hronični bronhitis karakteriše uporan, čest i dug kašalj sa penušavim ili gustim sluzavim ispljuvkom.

U lečenju koriste se sledeće tačke: /Lu.S/; /L.L4/; /Lu.7/. Terapija traje deset dana u deset seansi koje čine jednu kuru. Dobri rezultati postižu se već posle tri do pet kura.

Bronhijalna astma je alergijska bolest Karakteriše je spazam bronhija, napad gušenja sa otežanim disanjem. U težim slučajevima može doći do obilnog znojenja, a vidna je i cijanoza usana.
U lečenju koriste se sledeće tačke: /Extra: 17/; /Ren. 17./; /Ren. 22/; /UB.13/. Kad je u pitanju kašalj deluje se i na tačku /Lu.7/. Terapija traje u nekoliko kura (jedna kura deset seansi). Već posle pet do šest kura simptomi postaju blaži.

Hronični rinitis i sinusitis su dve česte bolesti nosa prouzrokovane raznim faktorima.

Hronični rinitis se javlja usled produženog zapaljenja sluznice nosa. Simptomi su zapušen nos i nosna sekrecija koja može biti sluzava i gnojava.

Hronični sinusitis je prouzrokovan od više faktora među kojima su najčešći alergija, zapaljenja sinusnih šupljina, aerozagađenja i dr. Karakteriše ga otok sluzokože sinusa, vrtoglavica, pritisak u glavi i nesanica. Bolest prati pojava izlučivanja gnojavog sadržaja iz nosa neprijatnog mirisa.

U lečenju obe bolesti koriste se sledeće tačke: /L.I20/; /Ti.23/; /L.I4/; /Extra.l/; /GB.20/. Terapijska seansa traje 15-20 minuta svaki dan. Olakšanje nastupa već posle pet do šest seansi.

Urtikarija je alergijsko oboljenje poznato kao koprivnjača jer promene na koži liče na osip od koprive ili uboda pčele. Uzroci koprivnjače su razne alergije, pre svega na hranu i na lekove. Početak bolesti je uvek nagao, a osip može biti većeg ili manjeg intenziteta. Urtike su različite veličine i različito raspoređene po telu

U lečenju koriste se sledeće tačke: /Liv. 13/; /Liv. 14/; /Liv.2/; /Sp.10/; ISp.ćl; /St.36/ svaki ili svaki drugi dan.

Spermatoreja i impotencija su bolesti poremećaja seksualnih funkcija kod muškaraca iza kojih stoje psihičke smetnje.

U lečenju ove bolesti koriste se sledeće tačke: /Ren.4/; /K.Z/; /St.36/; /UB.23/; /cV.52/; /Rr.b/. Terapija traje deset dana, svaki dan po jedna seansa u trajanju 15-20 minuta.

Enuresis nocturna ili noćno mokrenje je nesposobnost pacijenta da kontroliše akt mokrenja za vreme spavanja. Najčešće se javlja kod dece posle treće godine, ali se povremeno javlja i kod odraslih. Uzrok bolesti je nepoznat, ali se smatra da je kod bolesnika centar za kontrolu mokraće nedovoljno razvijen, ili da je sfinkter bešike slab. Pored toga, postoje i lokalni faktori koji izazivaju ovu bolest, kao što su cistitis, balnitis, fimoza, koji mogu da dovedu do lokalne iritacije na mokrenje i do enurezije.

U lečenju ove bolesti koriste se sledeće tačke: /Ren.4/; /Sp.6/; /St.36/; UB. 23/; /cV.28/; UB.32/. Terapijatraje deset dana, svaki dan no jedna seansa u trajanju 15-20 minuga.

Glavobolja (migrena) je česta bolest više prisutna kod žena nego kod muškaraca. Uzroci glavobolje su različiti i mnogobrojni faktori mogu dovesti do nje. Najčešći su intrakranijalna oboljenja, oboljenja čulnih organa, funkcionalni poremećaji, povećan pritisak i dr. Migrena je česta posledica slabije ishrane mozga krvlju usled spazma krvnih sudova mozga. Prema lokaciji glavobolja se deli na temenu, frontalnu (čeonu), temporalnu (slepoočnu), potiljačnu i generalizovanu glavobolju koja obuhvata veći deo rime ili sve njene regije.

U lečenju koriste se sledeće tačke:

  • kod temene glavobolje: /Ti.20/; /UB.60/; /Liv.2/
  • kod čeone glavobolje: /GB.14/; / GB.20/; /L.L4/
  • kod slepoočne glavobolje: /Extra.2/; /Sci.S/
  • kod potiljačne glavobolje: /Du.15/; /GB.20/; /UB.20/; /cV.60
  • kod generalizovane glavobolje: /Ti.15/; /Extra.l/; /L.L4/; /Sci.5/

Terapija traje deset dana po jedna seansa u trajanju od 15 do 20 minuta.

Neuralgia N. trigemini je oboljenje živca tregiminusa na licu, zvanog trokraki živac. Karakterišu ga kratki, mučni ili jaki bolovi koji mogu biti kao udar struje i koji zahvataju jednu stranu lica. Bol može trajati nekoliko sekundi do nekoliko minuta, ali tako da između napada bola nema nekih drugih smetnji.

U lečenju se koriste sledeće tačke: /GB.14/; /Extra.2/; /cV.2/; /Sci.S/. Terapija traje deset dana, svaki dan po jedna seansa u trajanju od 30 minuta.

Neurastenija je funkcionalni poremećaj nervnog sistema koji nastaje zbog povremene neravnoteže viših centralnih aktivnosti, a prouzrokuju je mentalni faktori. Oboljenje zahvata populaciju mlađih ljudi i ljudi srednjih godina. Simptomi su različiti, ali su glavni:

  • nesanica
  • glavobolja
  • vrtoglavica
  • zamor
  • klonulost
  • slaba memorija i osećaj straha.

U lečenju koriste se sledeće tačke: /H.7/; /P.b/; /Sp.6/; /Ti.20/. Terapija traje deset dana, svakog dana po jedna seansa u trajanju 15-20 minuta.

Apopleksija (izliv krvi u mozak) je oboljenje centralnog nervnog sistema prouzrokovano cerebralnim krvavljenjem, cerebralnom trombozom, cerebralnom embolijom i hemoralgijom u suarahnoidealnom prostoru Klinička slika pokazuje hemiplegiju (oduzetost), mentalni poremećaj i komatozno stanje. Teške forme apopleksije prati spastična ili fascidna oduzetost.

U lečenju koriste se sledeće tačke:

  • za gornje ekstremitete: /Extra. 17/; /L.I 15/; /Sci.5/; /L.I.ll/;/L.L4/
  • za donje ekstremitete: UB.23/; UB.25/; UB.37/; /GB.30/; /GB.31/; /GB. 34/
  • kod afazije (nemogućnost govora) /Ren.23/; /Tu. 15/; /H.7/

AKUPUNKTURA U SLUŽBI LEPOTE

Akupunkturom protiv debljine

Kod lečenja gojaznosti akupunkturom koriste se tačke na telu i na ušnoj školjci – aurikuloakupunktura. Jedna kura lečenja podrazumeva 10 dolazaka. Terapija pospešuje metabololizam, diurezu, deluje na smanjenje apetita.

Оpste o gojaznosti

GOJAZNOST, koja danas zahvaća sve slojeve našeg društva, samo je jedan simptom pogrešne prehrane od koje patimo.Smisao hrane ne ograničava se samo na puko punjenje želuca, mršavljene ili debljanje.Hrana je istovremeno uzrok, posljedica i odraz našeg zdravlja i životnog stava.Prihvatljivi postotak masnog tkiva kod muškaraca je 15-20%, a kod žena 20-25%.

Gojaznost je najrasprostranjenija bolest savremenog čoveka, od koje u razvijenim zemljama sveta pati svaka 3.žena, svaki 4.muškarac i svako 5.dete. Najčešći razlog debljine je prekomeran unos hrane u odnosu na telesnu aktivnost, dok je u manjem postotku uzrok poremećaj rada štitnjače, hipofize ili kore nadbubrežne žlijezde. Debljanje je složena interakcija genetskih, psiholoških, socioekonomskih i kulturalnih faktora. Nažalost, debljina nije samo estetski problem. U početku gojazne osobe nemaju zdravstvenih problema, no već vrlo brzo javljaju se simptomi poput otežanog disanja i umora. Kasnije se razvijaju mnogobrojni poremećaji poput šećerne bolesti, povišenog krvnog pritiska, povećana je sklonost aterosklerozi, nastanku žučnih kamenaca, učestale su smetnje lokomotornog sistema.

Kod žena se često javljaju i poremećaji menstrualnog ciklusa, pa čak i sterilitet. Debljina ne utiče samo na nastajanje organskih bolesti, već i na one psihosomatskog porekla: depresija, nesigurnost u sebe, skrivanje od okoline, introvertiranost ... Jedini ispravan način lečenja debljine je redukciona dijeta kojom se smanjuje unos masnoća i prerađenih ugljenihidrata. Na žalost, samo mali broj onih koji skinu kilograme uspe i zadržati smanjenu kilažu. Svakodnevno smo zatrpani bezbrojnim dijetama i postupcima koji najčešće nestručno, ne provjereno pa čak i opasno savjetuju o brzopoteznim, izgladnjujućim dijetama koje daju brze efekte. Začarani krug - debljina, naglo mršavljenje pa opet dobijanje još veće težine poznati kao "yo-yo efekt" ono su što vam ni jedan lekar neće preporučiti, upravo stoga što je opasno po zdravlje i kratkog daha, bez očekivanih rezultata.

Tretman celulita

Celulit predstavlja spori, degenerativni proces koji se odvija u potkožnom masnom tkivu. Ta želatinozna masa sastavljena je od vode, masnoće i toksina, smeštena je u nepokretnim “džepovima” neposredno ispd kože i ukoliko se ne leči na vrijeme i na odgovarajući način, dovodi do opterećenja zglobova i cirkulatornih problema. Naslage celulita javljaju se s unutrašnje, gornje i zadnje strane bokova, na stražnjici,donjem delu leđa, nadlakticama i gležnjevima.

Prema statističkim podacima, čak 80 – 90 % žena ima celulit. Često se događa da se celulit poistovjećuje s pretilošću (iako naravno postoje slučajevi gdje se isprepliću i celulit i masne naslage) i tada se pribjegava pogrešnom načinu lečenja dijetama, a rezultat je mršavljenje delova tela kojima to nije potrebno, dok neestetski jastučići ostaju nepromenjeni.


Pomlađivanje akupunkturom

TRETIRANJE BORA LICA PO TRADICIONALNOJ KINESKOJ MEDICINI 

Stara poznata izreka kaže da ljepota dolazi iznutra, a lice je baš kao i oči ogledalo duše. Kinezi bi na to dodali i da je lice pokazatelj rada svih unutarnjih organa.

Od davnina su istraživana sredstva koja bi pomogla da se lepota, svežina i mladalački izraz lica produži. Uz bezbrojna prirodna ulja, kreme ili gelove, naša koža ipak podleže procesu starenja. S vremenom se stvaraju bore, jer dolazi do povlačenja elastičnih niti koje povezuju kožu s mišićima. Koža gubi sposobnost obnavljanja jer je smanjena i izmena materija, usporava se cirkulacija krvi i protok limfe i koža se ne može iznutra adekvatno prehraniti. Taj proces manifestuje se gubitkom elastičnosti i napetosti, koža postaje sve tanja i nastaju vidljive bore. Naravno,taj se proces ne može zaustaviti, ali se može ublažiti i usporiti. Gledajući lice Kineskinja koje i u starijoj dobi zadržavaju zategnutost kože, pitamo se u čemu je tajna njihova mladenačkog izgleda? Odgovor je vrlo jednostavan – akupunktura.

Iako se akupunktura uglavnom povezuje s lečenjem bolesti poput glavobolja, alergija, astme ili bolnih sindroma mišićno-koštanog sistema, njena primjena u kozmetičkim tretmanima za mnoge je velika nepoznanica. Prednost akupunkturnog tretmana je lokalno rešavanje problema uz poboljšanje opšteg statusa pacijenta. Ta metoda primenjuje se zadnjih dvadesetak godina u SAD-u, Skandinavskim zemljama, Grčkoj i naravno u Kini.

Bore se tretiraju klasičnom akupunkturom s iglama na taj način da se igle postave po dužini bore ili po njihovu rubu. Takav tretman traje oko 45 minuta i kod pacijenta može izazvati nelagodu i ponekad laganu bol. Zato se danas sve više primenjuje tzv. laserska akupunktura. Lasersko svetlo ima pozitivno biološko delovanje na tkiva. Njegova je uloga da putem energije poboljšava ishranu kože i delujući direktno na ćelije podstiče ćelijski metabolizam.

Opuštenu muskulaturu lica kao i bore možemo tretirati na dva načina – direktnom stimulacijom zahvaćene regije lica i stimulacijom tačno određenih tačaka.

Kozmetička laser-akupunktura ima fino, suptilno djelovanje. Linije (ili crte?) lica, kao i pliće bore dobijaju mekši izgled, a mišići lica napetost. Duboke se bore nažalost ne mogu u potpunosti ukloniti. Pa ipak, primenom laserske akupunkture usporava se proces starenja i ujedno postiže pozitivan psihički i fizički efekat celog organizma.

Uspešan rezultat tretiranja bora laserskom akupunkturom zavisi od tri faktora:

1. trenutno stanje kože
2. op
šte stanje pacijenta
3. starostno doba
– najbolji se rezultati postižu kod žena u dobi do 45 godina

Koliko je tretmana potrebno?

Kod “težih” slučajeva potrebno je u proseku 15 – 20 tretmana pre nego što se postigne uspeh. Stimulacija laserskim svetlom ima kumulativno značenje, što znači ako npr. pacijent prekine lečenje nakon 7. tretmana, efekat će se održati samo slijedeća 3 – 6 meseca. Kompletna serija tretmana zadržava pozitivan efekat daljnjih 8 – 12 meseci. Prvi rezultati vide se u proseku kod žena između 40 i 45 godina, te muškaraca između 50 i 55 godina, već nakon 5 – 7 tretmana.

Idealni princip tretiranja je 3 puta sedmično u prve dve sedmice; 2 puta sedmično u iduće dve sedmice; te nakon toga jedanput sedmično do postizanja željenog rezultata.

Prvi rezultati vide se na očima – očni kapci postaju čvršći i na taj način oči ponovo dolaze do izražaja. Nestaju kožni nabori u uglu oka, smanjuju se proširene pore i koža dobija na mekoći i napetosti.

Laserska akupunktura ima bezbroj prednosti. Laser pozitivno biološki deluje na tkiva, čini kožu elastičnijom, deluje izravno na ćelije i na taj način poboljšava metabolizam te pospešuje bolje iskorićavanje hranjivih materija. Lasersko svetlo usmeruje se prema tačkama na koži s udaljenosti od 0–5mm i zavisno od jačine lasera tačke se stimuliraju 5 do 30 sekundi. Metoda je aseptična, neinvazivna i potpuno bezbolna. To je naročito važno zbog obilja živčanih (ili nervnih?) završetaka koji se nalaze na koži lica, a kako je ovo područje i dobro prokrvljeno, ponekad se klasičnim tretmanom akupunkturnim iglicama ne može izbeći stvaranje sitnih krvnih podliva – hematoma. Ne mala prednost je i to što se koža lica ne mora pre tretmana dezinfikovati alkoholom i na taj način izbegavamo njenu iritaciju.Iako je tretiranje bora uz pomoć laserske akupunkture ponekad opsežan i dugotrajan proces, on je ujedno i bezopasan i može se po potrebi ponavljati.Zbog “nestrpljivosti” pacijenata da što pre vide rezultate, te zbog tretiranja dubokih bora, laserska se metoda često kombinuje s elektrobiostimulacijom i vakumskom masažom. Metodom elektrobiostimulacije na lice se stavlja sonda kroz koju prolazi bezopasna struja i na taj način se pojačava akupresurno tonificirajuće delovanje na boru. Time se postiže efekat kontrakcije mišića, a krajnji je rezultat učvršćenje mišićnog tkiva. Delovanje se pojačava kremom protiv bora, koja ujedno i pojačava provodljivost struje do bazalnog sloja kože. Na taj se način duboke bore tretiraju u razmaku 2 – 8 minuta. Drugi deo tretmana čini vakumska masaža. Metoda poboljšava propusnost kapilara, što povećava dotok kiseonika, oligoelemenata i vlastitih enzima. Poboljšava se vlažnost kože i popravlja se struktura kolagenih i elastičnih vlakana, a istovremeno se poboljšava i tonus mišića. Nakon terapije koža je čvršća, a bore su manje primjetne. Po završetku tretmana na kožu se slobodno nanosi dekorativna kozmetika.


ISTRAŽIVANJA

Akupunkturom protiv glavobolje

Akupunktura, koja se u kineskoj medicini koristi više od 2.000 godina, može da olakša patnje ljudi koji boluju od hronične glavobolje, zaključak je nemačke studije obavljene u Medicinskom centru Univerziteta Šarite u Berlinu.

Do sada najobimnije istraživanje delovanja akupunkture na glavobolju obavljeno je na 15.000 ljudi koji su patili  od migrene, ili od učestale glavobolje. Metodom slučajnog uzorka 3.200 ispitanika izabrani su da nastave sa redovnom terapijom pored podvrgavanja akupunkturnim tretmanima.

Sličan broj ispitanika uzimao je samo redovnu terapiju, dok su svi ostali imali samo tretmane akupunkture, koji su se sastojali od 15 seansi tokom tri meseca.

Stanje ispitanika provereno je šest meseci nakon početka studije. Ispostavilo se da se kod ispitanika koji su bili na akupunkturi broj dana sa glavoboljom smanjio sa prosečno 8,4 na 4,7 dana tokom tri meseca, dok se učestalost glavobolja kod ispitanika koji su bili samo na rednovnoj terapiji praktično nije promenila.

Akupunktura se u tradicionalnoj kineskoj medicini koristi već više od 2.000 godina za lečenje širokog spektra bolesti.

Smatra se da su specifične akupunkturne tačke na koži povezane sa unutarnjim putevima životne energije "či" i da se stimulisanjem tih tačaka podstiče slobodan protok pomenute energije kroz ceo organizam.

Moderna nauka sugeriše da akupunktura možda olakšava bol tako što menja signale između nervnih ćelija ili utiče na lučenje raznovrsnih jedinjenja u centralonom nervnom sistemu.


Akupunktura pomaže kod oplodnje

Novo istraživanje pokazuje da akupunktura, ali samo u vreme prenosa embriona, može uveliko povećati verovatnoću da će postupak veštake oplodnje biti uspešan.

Tim istraživača s britanskog Univerziteta Southampton i bolnice iz istoimenog grada Princess Anne, pokazao je da se podvrgavanjem akupunkturi u vreme prenosa embriona dostiže procenat živorođene dece od 35%.

To govori u korist akupunkture, budući da je procenat živorođene dece koja se začnu veštačkom oplodnjom bez akupunkture, tek 22%. Voditelj istraživanja Ying Cheong, sa katedre za reprodukciju spomenutog Univerziteta, rekao je da je ovo otkriće dobra vest.

"Pomaže li akupunktura ženama da rode živo dete ili ne, kontraverzno je pitanje i mišljenja o tome su podeljena. Pokazali smo da akupunktura, obavljena u pravom stadijumu, može imati značajan efekat. Žena koja se podvrgne tome ima znatno veću verovatnoći da će roditi živo dete, od žene koja nije bila na akupunkturi", zaključio je.

Ali, istraživanje je otkrilo i da je vreme u kojem se akupunktura obavi, takođe važno, budući da akupunktura koja se obavila u danima nakon prenosa embriona nije popravila verovatnoću za uspešnu trudnoću.


Akupunkturom do bržeg oporavka

Istraživanja pokazuju da se podvrgavanjem akupunkturi u postoperativnom razdoblju postiže brži oporavak, uz manji broj tegoba. Uspešna je bez obzira na vrstu operacije.

Rezultati su pokazali da su oni pacijenti koji su u postoperativnom razdoblju bili podvrgnuti akupunkturi trebali daleko manju količinu opijata, a učestalost mučnine i povraćanja smanjila se na pola. Kod tih se pacijenata i zadržavanje mokraće smanjilo za čak tri i po puta, što je ubrzalo njihov oporavak i smanjilo broj tegoba. Akupunktura bila uspešna bez obzira na vrstu operacije, ali pitanje je koliko će dugo trebati da je lekari prihvate kao valjani oblik terapije bola kod ljudi koji su prošli kroz operaciju. 

Joomla Templates by Joomla51.com