Utvrđeno je da na mestu tačaka postoji gusta mreža sitnih nervnih završetaka koji se lako mogu stimulisati iglicama za akupunkturu. Nastali impulsi putuju preko kičmene moždine do viših moždanih centara i velikog mozga, gde se obrađuju. Mozak proizvodi odgovor koji se nervima vraća do ciljnog organa ili dela tela i izaziva ublažavanje ili odstranjivanje tegoba. Istovremeno se oslobađaju i tzv „hormoni sreće“ (endorfin, enkefalin, serotonin) i drugi transmiteri (supstance) koji umanjuju bol i izazivaju opuštanje.

Moderna nauka sugeriše da akupunktura olakšava bol tako što menja signale između nervnih ćelija ili utiče na lučenje raznovrsnih jedinjenja u centralonom nervnom sistemu.

Lokacija tačaka teško je shvatljiva zapadnjaku, a najbliže objašnjenje jesu odgovarajuće tačke živčanih neurona (neuromi). Novija istraživanja ukazala su na prisustvo elektronadražljivosti spomenutih tačaka. Skladno “teoriji filtera “koju su izneli Patrick Wall i Robert Melzack unazad tridesetak godina tačke odgovaraju lokacijama kičmene moždine. Njihovim provociranjem može se postići suzbijanje ili potenciranje bola. Po modernijoj teoriji provokacijom tačaka postiže se izlučivanje opijata (endorfina, ektofina-oksitocina) koji ublažavaju bol. (Teorija oslobađanja endorfina).  Nesumljivo je da se pri tome aktivira deo mozga pod nazivom limbus (cingulate cortex). Endorfin je prirodno djelujući neuropeptid koji se veže za receptore - stanice bola u mozgu, te ima izrazito analgetsko djelovanje. Stimulacija akupunkturne tačke izaziva oslobađanje tog hormona i upravo zato se akupunkturom vrlo uspješno tretiraju razni bolni sindromi.Kod nekih od pacijenata poboljšanje nastupa već nakon prvog tretmana, dok je kod drugih potrebno izvesno vreme. To zavisi od individualnih karaktreristika pacijenta i prirode poremećaja. U proseku lečenje obuhvata pet do deset termina. Sama metoda je veoma komforna, bez rizika i neželjenog dejstva. To je takođe jedan od brojnih razloga zašto u Evropi i Americi njena primena neprekidno raste.

Šta se zapravo događa prilikom tretmana?

Pacijent ima subjektivni i objektivni osećaj: subjektivni osećaj je bol: dubinski bolni osjećaj punoće, trnjenja ili bockanja, a objektivni osećaji su: analgezija, sedacija, homeostaza, jačanje imunog sistema i psihološki efekt.

Kako deluje akupunktura?

Ostala delovanja akupunkture se objašnjavaju:

- neurohumoralnim modelima poput nervnog sistema, koji uključuje centralne neurohumoralne i neuropeptidne mehanizme, periferna aferentna nervna vlakna i perivaskularnu simpatičku aktivaciju,

- cirkulatorni sistem koji prenosi biomolekularne elemente lokalno i centralno, a koji opet uzrokuju ćelijske promene akupunkturnom stimulacijom,

- limfni sistem koji služi kao medijum za limfnu cirkulaciju duž fascija i perivaskularnog intersticijskog prostora,

- elektromagnetski bio-informatični sistem koji aktiviran akupunkturom deluje na statički elektricitet na površini ćelija, i na jonsku migraciju u međućelijskoj tečnosti.

DIJAGNOZA

Pre početka lečenja akupunkturom pacijent se podvrgava informativnom razgovoru o zdravstvenim problemima, a potom i specifičnom pregledu tela, koji se po potrebi dopunjava i pregledom jezika, stopala i očnih šarenica kako bi se postavila ispravna dijagnoza.

Početni deo dijagnostičkog postupka ne razlikuje se bitno od konvencionalnog pristupa u „zapadnoj medicini“. Anamnestičkim podacima se određuje nivo poremećaja koji određuju unutrašnji organi i akupunkturni meridijani koji presecaju bolesno ili bolno područje.

Kineski medicinari postavljaju dijagnozu na temelju anamneze, te fizičkog pregleda. Pri uvodnom razgovoru s pacijentom su izuzetno strpljivi i raspituju se i o zdravlju roditelja, braće i sestara.

Daljim dijagnostičkim postupcima određuje se da li je problem spoljašnje ili unutrašnje prirode, da li se nalazi u ekscesu ili deficitu (hiper- ili hipo-funkcija), da li mu je priroda hladna ili vruća, i na kraju da li je problem funkcionalne prirode (Jang) ili je došlo do lezije tkiva i organa (Jin).

U inspekciji je najvažniji pregled jezika: telo jezika, njegova veličina, boja i oblik, mrlje i naslage na jeziku, boja kože i sluzokoža, odaje stanje digestivnog sistema;

Posmatra se i lokalizacija naslaga jer je poznato da svaki deo jezika odgovara određenom području u telu. Na donjoj strani jezika se posmatraju jezične vene.

Palpacija je posebno važna za određivanje kategorije pulsa, traženja refleksnih tačaka na prednjoj i zadnjoj strani tela (Mu i Shu tačke), koje ako su osetljive govore o stanju unutrašnjih organa. Isto tako se palpiraju i akupunkturni kanali – meridijani na kojima se mogu nalaziti supkutani čvorići, ili različite eflorescence i posebno bolno osetljive Ah-Shi tačke koje govore o patologiji.

Pregled pulsa se radi na obe ruke pri čemu se razlikuje 12 vrsta (3 duboka i 3 plitka na svakoj ruci); pritom se procenjuje njegova dubina, brzina, snaga i kvalitet.

Zatim se vrši pregled očiju tzv. iridologija gde zenica i šarenica predstavljaju svaki pojedini organ i odaju njegovu konstituciju.

Posebno treba istaknuti pregled ušne školjke koja neurološki korespondira sa telom, a što je potvrđeno studijama u Francuskoj, korišćenjem funkcionalne magnetne rezonance.

Bolesti se svrstavaju na osnovu osam osnovnih principa: toplo-hladno, površinsko-duboko, manjak-višak energije, pripadnost Yinu ili Yangu. Pored toga razlikujemo i unutrašnje, neutralne i spoljašnje faktore koji mogu prouzrokovati bolest. Unutrašnje faktore možemo poistovetiti sa emocijama. Dobro je poznato koliko stres, briga ili žalost mogu uticati na naše zdravlje. Neutralni faktori najčešće predstavljaju neumerenost u konzumiranju hrane, zloupotrebu alkohola i droga. Spoljašnji faktori vrlo su izraženi, jer se odnose na uticaj vetra, hladnoće, vlage ili vrućine na naše telo.

Uzroci nastanka oboljenja svrstani su u tri grupe:

I) Unutrašnji  uzroci:

Prekomerna radost

Velika nesreća

Bes

Tuga

Ljubav i želja

II) Spoljašnji uzroci:

Vetar

Hladnoća

Vrućina

Vlaga

Suvoća

III) Neutralni uzroci:

Toplota

Ishrana

Zagađenja

Prema prastarom učenju, poremećeni ili prekinuti tok vitalne energije može se ponovno uspostaviti ubadanjem igala na određene tačke.

Kako akupunktura daje dobre rezultate i u lečenju dece, primer u slučaju alergije, ali i kod astme, epilepsije i poremećaja u razvoju, njoj se mogu podvrgnuti i deca od osme godine života. Za mlađu je decu preporučljivo tretiranje akupunkturnih tačaka apsolutno bezbolnim laserskim svetlom.

Nakon evidentiranog problema, prvi  korak u terapiji je odabir akupunkturnog kanala, bilo da se radi o lokalnoj ili sistemskoj bolesti.

Zatim se određuje koliko će trebati tretmana, i kada se tretman treba ponoviti. 

Joomla Templates by Joomla51.com