Tehnike lečenja akupunkturom

Prve igle koje su Kinezi upotrebljavali bile su kamene, zatim koštane i od bambusove trske.Razvojem metalurgije počinju se upotrebljavati i metalne igle. Danas su u upotrebi tanke igle od nerđajučeg čelika i različitih legura.Razvojem tehnike,sve se više koriste jednokratne igle, čime se izbjegava opasnost prenosa zaraznih bolesti.

Termopunktura ili moksibustija - upotreba suvog lišća mokse iz kojeg se toplota emituje na pojedine delove i tačke ljudskog tela. Uz klasične akupunkturne tretmane, sve se češće primenjuje i elektroakupunktura, elektropunktura i u zadnjih nekoliko godina laser akupunktura.

Elektroakupunktura predstavlja dubinsku elektrostimulaciju kroz uvedene igle.

Elektropunktura prema Voll-u zapravo je metoda koja se izvodi pomoću aparata zvanog EAV organometar, koji je razvio Nemac dr.R.Voll. Koristi se i za terapiju i za dijagnostiku.

LASER AKUPUNKTURA

Laser akupunktura se bazira na delovanju laserskog svetla koje je monohromatsko, polarizovano i koherentno. To je aseptična, neinvazivna i bezbolna metoda, koja ako se pravilno primenjuje nema propratnih štetnih efekata. Usmeruje se na kožu u razdaljini od 0-5 mm i zavisno od jačine lasera, tačke se stimulišu 5 - 30 sec.

LASER omogućava bezbedno i bezbolno stimulisanje akupunkturnih tačaka, pri čemu je dovoljno samo nekoliko sekundi za stimulaciju jedne tačke, a čitav tretman se završava za nekoliko minuta. Na ovaj način nema rizika od infekcije, nema bola i postoji značajna ušteda u vremenu.

Pacijenti danas sve više traže ovu metodu liječenja. Nekoliko je razloga - ona je individualna (za vrijeme tretmana terapeut se potpuno posvećuje jednom pacijentu), potpuno bezbolna, isključena je mogućnost zaraze (AIDS, Hepatitis B,C) i kratkotrajna - oko 15 minuta.

U toku tretmana pacijenti navode osećaj toplote, trnce i strujanje kroz telo. Osećaju postepeno smirenje i opuštanje, naročito ako se koristi moderna elektro ili laser akupunktura. Kada je reč o ublažavanju i otklanjanju simptoma, neki pacijenti osećaju značajno poboljšanje stanja već za vreme tretmana, neki neposredno nakon tretmana, dok neki poboljšanje uočavaju tek nakon nekoliko dana. U slučaju da nakon prvih šest tretmana pacijent ne uočava nikakve promene na bolje, preporučuje se pauza u trajanju od nekoliko meseci, a zatim ponoviti tretman.

Rizici

Akupunktura je invazivna metoda i kao takva nosi izvesne rizike. Moguća je pojava hematoma kao posledica slučajnog uboda u cirkulatorni sistem. Povrede nerava se takođe povremeno javljaju, a veoma retko i pneumotoraks. 

Joomla Templates by Joomla51.com